DNB og en rekke andre banker skal sammen se på mulighetene for å dele data i kampen mot økonomisk kriminalitet.
– Vi er veldig glade for at Finanstilsynet og Datatilsynet har sagt ja til at vi kan gå videre med prosjektet. Å bekjempe økonomisk kriminalitet er en av våre store samfunnsutfordringer og her må norske finansinstitusjoner og tilsynsmyndigheter stå sammen for å finne løsninger, sier Marius Styczen, som leder prosjektet i DNB.
Det har vært en eksplosiv økning i bedragerier mot personer og bedrifter.
Et av målene med prosjektet er å utforske hvordan man trygt kan dele informasjon innenfor rammene av personvern og andre regelverk
Nordea, Eika Gruppen, Sparebank 1, og Norsk Regnesentral skal sammen med DNB delta i den regulatoriske sandkassen, som betyr at man tester og utforsker i et trygt miljø sammen med tilsynet.
– Selve prosjektet er basert på arbeid og data vi selv bruker i egne anti-svindelsystemer. Vi håper at datadeling vil styrke arbeidet mot økonomisk kriminalitet på tvers av finansinstitusjoner og myndigheter, sier Terje Fjeldvær, som leder arbeidet med finansiell kriminalitet i DNB.
Finansavtaleloven åpner for at banker seg imellom kan dele data for å forhindre betalingsbedrager.
Et av målene med prosjektet er å utforske hvordan man trygt kan dele informasjon innenfor rammene av personvern og andre regelverk, forteller Terje.
– Vi skal ikke bygge tekniske løsninger, det gjør bankene best selv, men vi skal diskutere og avklare regulatoriske spørsmål, sier Line Coll, direktør i Datatilsynet i en pressemelding.
– Vi har allerede erfart en økt deling fra politiet som har gitt konkrete resultater i kriminalitetsbekjempelsen med nedgang i enkelte alvorlige sakstyper og flere rettsaker hvor DNB har samarbeidet med politiet og vitnet i retten. Vi håper det arbeidet vi nå skal i gang med kan gjøre oss i stand til å gjøre dette i større skala, avslutter Terje.
Les DNBs ferske sikkerhetsrapport «Finansiell Trygghet – Hvem kan du stole på?