Banken er robust – dette skjer hvis krig eller krise rammer

Banken har beredskap for å ivareta betaling og verdipapirbeholdninger samt garanti for innskudd. Følg likevel beredskapsrådene.

FORBEREDT: DNB har kontinuitetsløsninger for betalingsfunksjoner blant annet. På bildet, bankens sikkerhetsdirektør Anders Hardangen. Foto: Stig B. Fiksdal
Lesetid 2 min lesetid
Publisert 21. mar 2025
Artikkelen er flere år gammel

For kortbetaling har bankene en reserveløsning som kan benyttes ved nedetid på systemene. DNB har også kontinuitetsløsninger som gjør at banken kan ivareta og tilby betalingsfunksjoner i ulike beredskapssituasjoner.

Samtidig anbefaler Direktoratet for samfunnssikkerhet og beredskap (DSB) deg å bygge opp et eget lager med mat, vann og alt du vil trenge for å klare deg i minst en uke. Det inkluderer kontanter.

Sikkerhetsdirektør i DNB, Anders Hardangen, presiserer at det ikke er grunn til å ta ut mer enn det. Når det er sagt, synes han anbefalingen om å ha litt kontanter i bakhånd er god.

– Det kan i en eventuell krise gi banken ekstra tid og mulighet til å sette i gang reserveløsningen eller gjenopprette systemer som er påvirket, sier Hardangen.

Relatert artikkel:
Du kan ta ut og sette inn penger i 1400 dagligvarebutikker

Innskuddsgaranti

DNB og andre norske banker er medlem av Bankens sikringsfonds innskuddsgarantiordning. Innskuddsgarantien vil dekke bankinnskudd på inntil to millioner kroner per kunde per bank uavhengig om kunden er en privatperson, bedrift, enkeltmannsforetak, forening, lag eller ideell organisasjon.

Merk at banker som benytter forskjellige merkenavn regnes som én bank når det gjelder innskuddsgarantien. Sbanken har siden 2. mai 2023 vært del av DNB Bank ASA.

Eksempler på innskudd som garantien dekker:

  • Innskudd på spare- og brukskontoer
  • Fastrente og NIBOR-tilknyttede kontoer
  • Innskudd i både norske kroner og utenlandsk valuta
  • Positiv saldo på kredittkort og andre kreditter, for eksempel rammelån (fleksilån)
  • Kontantbeholdning på aksjesparekonto (ikke aksjer og andre verdipapirer)

Eksempler på innskudd som garantien ikke dekker:

  • Innskudd fra innskyter med ukjent identitet 
  • Innskudd som er utbytte av transaksjoner som etter rettskraftig dom er i strid med hvitvaskingsregelverket
  • Investeringer i finansielle eiendeler som aksjer, fondsandeler og obligasjoner
  • Innskudd fra offentlige myndigheter
  • Innskudd fra finansforetak

Sikrer verdipapirbeholdninger

DNB Markets har også systemer som skal sikre kundenes verdipapirbeholdninger i tilfelle krig eller krise.

Hardangen forklarer:

– I Norge er norske investorer lovpålagt å registrere aksjer på eierens faktiske navn i verdipapirsentralen. Dette gjelder for både private og institusjonelle investorer og bidrar til at verdipapirbeholdningene er trygge uavhengig av hva som skjer med DNBs systemer.

Han legger til: 

– For verdipapirer oppbevart utenfor Norge er praksis at disse oppbevares på nominee konto, det vil si på konto hos en annen finansiell motpart/depotbank, som igjen har disse verdipapirene i en verdipapirsentral.