Fond og sparing:

Hvordan redusere risikoen i fondssparingen?

– Det er et godt tidspunkt å redusere aksjeandelen litt dersom du begynner å nærme deg tiden for forbruk, sier Behnaz Ganji.

SJEKK: – Gode grunner til å endre sparingen er dersom noe ved din privatøkonomi eller sparemål har endret seg, sier Behnaz Ganji. Foto: Stig B. Fiksdal
Lesetid 5 min lesetid
Publisert 04. mar 2025
Artikkelen er flere år gammel

Det skrives spaltekilometer om president Trump og alt han gjør av endringer, både fram og tilbake. Det handler om toll, det handler om geopolitisk sikkerhet og det handler om det ukjente. Hvis du ønsker en plan som er laget for dine spesifikke behov, så står DNBs autoriserte investeringsrådgivere klare til å hjelpe deg. Kanskje har du også lyst til å redusere USA-eksponeringen?

– Jeg foreslår på generell basis at de aller fleste vurderer hva de sparer til. Hvor lang tid det er til du trenger pengene er en av de viktigste forholdene for hvordan du bør spare, sier spareekspert Behnaz Ganji.

Dersom det er lenge til du trenger pengene er det slik at aksjer og aksjefond ofte har lønt seg historisk. Men du får ingen garantier på at det vil forbli slik.

– Ingen vet hva som skjer i morgen eller neste år. Du bør derfor spare i fond på en måte som du kan opprettholde under de fleste forutsetninger, poengterer Ganji. 

Lytt til Utbyttepodkasten om Europa vs USA på Spotify, Apple Podcast, eller Acast

Oppskriften på dårlige erfaringer

Dersom du lar aksjekursene kaste rundt på planene dine, er det en fare for at du kjøper dyrt og selger billig. Det er en oppskrift på dårlige erfaringer i aksjemarkedet.

– Hvis du lar følelsene ta overhånd, er det et klassisk tegn på at du har tatt for høy risiko og ikke har tenkt godt nok gjennom planen for sparingen, sier Ganji.

Hun advarer mot å forsøke å time markedet. Det har vist seg svært vanskelig, de fleste kommer på etterskudd med både kjøp og salg. Mye av avkastningen i aksjemarkedet kan komme før du rekker å kjøpe deg opp igjen, eller du kan få med deg mye av nedsiden før du selger. 

Måter å redusere risiko

Når du begynner å nærme deg tiden for å bruke av sparingen, så er det en god øvelse å redusere risikoen.

– En enkel måte å gjøre det på er å bytte fondet du sparer i med et som har høyere andel rentefond. For eksempel har DNB Spare mulighet til å velge mellom 30, 50, 80 og 100 prosent aksjer, sier Ganji.

En huskeregel er at penger du trenger om ett år eller mindre bør holdes langt unna aksjer, gjerne i enten rentefond med lav risiko eller sparekonto. For perioder opp til tre år bør rentefond eller sparekonto være hovedbestanddelen. Rentefond kan ha fra små svingninger til ganske høye for såkalte «High Yield»-rentefond. Det er derfor viktig å forstå rentefondets risikonivå så godt som mulig før du investerer.

Aksjefond egner seg best for sparing lenger enn seks år, sier Ganji.

Slik kan du gradvis redusere risikoen

Heller enn å velte om på alle fondene du eier, kan du stoppe din nåværende spareavtale og legge opp en ny avtale med fond som har lavere aksjeandel. Da selger du ikke eksisterende fond, men får gradvis økt andelen sparepenger inn i fond med lavere risiko. Det reduserer gradvis risikoen i porteføljen din.

– Mye kan skje på seks år eller mer, derfor er det viktig å holde hodet kaldt. Du må være forberedt på at aksjemarkedet kan falle 20 eller 30 prosent i løpet av et år, sier Ganji.

Det er da det er viktig å ha tiden på din side, slik at du kan håpe på å ta igjen det tapte.

Mer nervøs når det er mye på spill

– Ved tidligere markedsuro er det gjerne de kundene som har mye å tape som blir urolige. Altså de som har vært i aksjemarkedet en god stund og opparbeidet seg en betydelig portefølje, sier Ganji.

Hun peker på at det nå kan være et godt tidspunkt å gå gjennom sparingen din og sjekke om du er på rett vei.

– Gode grunner til å endre sparingen er dersom noe ved din privatøkonomi eller sparemål har endret seg, sier Ganji.

Aksjemarkedet har vært godt i relativt lang tid, og det normale er at det kommer korreksjoner titt og ofte. Forrige gang dette skjedde var i 2022 og før det igjen i 2020. Av større nedturer var det særdeles vanskelig etter dotcom (1999/2000) og finanskrisen (2008). Hvert tiår har hatt sine krevende perioder. Til tross for dette har spareavtaler i aksjefond vært gunstig over tid.

Det finnes ingen garantier

– Våre fagpersoner forventer fortsatt at aksjer har gode forutsetninger for best avkastning på åtte til ti års sikt, men det finnes ingen garantier. Du og jeg må bare investere slik vi mener det gir mest mening for oss selv, sier Ganji.

De som oftest kommer godt ut av sparingen er de som har en gjennomtenkt måte å spare på.

Våre forvaltere har aksjer på nøytral vekt i februar, så de er ikke spesielt bekymret. De endrer løpende synet avhengig av hva som skjer i mange deler av markedet, sier Ganji. 

Markedssynet oppdateres noen virkedager inn i ny måned. 

Bytte av fond er en skattbar hendelse

På investeringskonto kan du bytte fra aksjefond til kombinasjonsfond eller rentefond og utsette den latente skatteregningen. I aksjesparekonto kan du ta ut innskudd og opparbeidet skjermingsfradrag og sette disse pengene enten inn i en investeringskonto eller plassere direkte i rentefond eller kombinasjonsfond.

– Du kan ha penger på bankkonto i en aksjesparekonto også, men det er ikke lønnsomt over tid fordi det er ikke lov å betale renter på aksjesparekonto, sier Ganji.

Kommer en annerledes ASK i mars

DNB oppgraderer systemene i starten av mars. I etterkant vil aksjesparekontoen se litt annerledes ut.

– Det er en skattbar hendelse å bytte fra aksjefond til et fond som ikke kvalifiserer til å investeres gjennom aksjesparekonto. Vær oppmerksom på det dersom du tar ut mer enn innskudd og opparbeidet skjermingsfradrag, avslutter Ganji.

Skatt bør ikke være den eneste vurderingen du gjør, men det er fint å være bevisst på hva som er konsekvensene av valgene du tar.

Innholdet i artikkelen er å anse som markedsføringsføringsmateriale fra DNB og skal ikke oppfattes som et tilbud om å kjøpe eller selge finansielle instrumenter eller som investeringsrådgivning tilpasset den enkelte investors situasjon. DNB påtar seg ikke noe ansvar som følge av at innholdet i artikkelen legges til grunn for eventuelle investeringsbeslutninger. Historisk avkastning er ingen garanti for fremtidig avkastning. Avkastningen kan bli negativ som følge av kurstap.