Dagens aksjetips:
Det er et behov for å sette seg godt inn i risiko for hvert enkelt selskap. Bortsett fra ett.
En situasjon i riggbransjen hvor kontrakter blir kansellert og kunder ikke betaler forklarer hvorfor verdsettelsesmultiplene innen sektoren i øyeblikket ligger lavere enn i de fleste andre sektorer og at det er et behov for å sette seg godt inn i risiko for hvert enkelt selskap. I tillegg til motpartsrisiko er det ikke minst også viktig å gjøre en vurdering av risiko knyttet til størrelse og ikke minst forfallsstruktur på eventuell gjeld i selskapet.
Et klart eksempel på motpartsrisiko har vi i Paratus, hvor potensialet for utbytte etter vårt syn er helt avhengig av at mexicanske Pemex allerede i løpet av inneværende kvartal begynner å betale regningene sine. Med rundt ti års historikk i Mexico har imidlertid selskapet vært i tilsvarende situasjoner tidligere, og har da etter hvert mottatt utestående. Paratus stengte i går på NOK 42.20 pr. aksje. Forutsatt at Pemex innbetaler utestående for allerede utført arbeid vil selskapet på våre beregninger, og inkludert kontantbeholdningen ved utløpet av Q3, ha rundt 80 % av dagens markedsverdi tilgjengelig for distribusjon til aksjonærene. En eventuelt bekreftet innbetaling vil i tillegg også kunne støtte kursen ved å løfte forventningene om ytterligere utbytter videre fremover. Vi har en kjøpsanbefaling på Paratus med et kursmål på NOK 65 pr. aksje, men understreker at risikoen er høy. Kjøp aksjen her.
Fortsatt i riggsektoren, men etter vårt syn i motsatt ende av risikoskalaen finner vi Odfjell Drilling. Alle selskapets fire eide rigger har kontrakter med solide aktører på norsk sokkel inntil midten av 2026, og vi venter at avtalene vil bli fornyet også etter dette. Kursen stengte i går på NOK 60 pr. aksje og her venter vi at en opptrapping av utbyttene gjennom de neste årene vil løfte direkteavkastningen fra rundt 7 % i 2025 til rundt 15 % for perioden 2026–2027. Vi har en kjøpsanbefaling på Odfjell Drilling med et kursmål på NOK 100 pr. aksje. Kjøp aksjen her.
Merk: Rapporten baserer seg på kilder som vurderes som pålitelige, men DNB Markets garanterer ikke at informasjonen er presis eller fullstendig. Uttalelser i rapporten reflekterer DNB Markets’ oppfatning på det tidspunkt rapporten ble utarbeidet, og DNB Markets forbeholder seg retten til å endre oppfatning uten varsel. Rapporten skal ikke oppfattes som et tilbud om å kjøpe eller selge finansielle instrumenter eller som en personlig anbefaling om investeringsstrategi. DNB Markets påtar seg ikke noe ansvar, verken for direkte eller indirekte tap, som følge av at rapporten legges til grunn for investeringsbeslutninger. For informasjon om publiserte investeringsanbefalinger og potensielle interessekonflikter i henhold til Market Abuse Regulation (MAR), venanligst se dnb.no/disclaimer/MAR. For komplett disclaimer knyttet til denne nyhetssaken se «rapporter og analyser på DNB Nyheter» på dnb.no/disclaimer.