Dagens aksjetips:

DNB Markets anbefaling på Kone, Epiroc og Mowi

Alle tre selskaper har kapitalmarkedsdager denne uken.

MOWI: Selskapet følger har kapitalmarkedsdag onsdag og torsdag. Foto: NTB
Lesetid 2 min lesetid
Publisert 23. sep 2024
Artikkelen er flere år gammel

Det nærmer seg slutten av Q3 og selv om vi i de nordiske markedene allerede har sett at enkelte selskap har funnet det nødvendig å nedjustere forventningene i form av et resultatvarsel er det risiko for at flere følger etter med lignende oppdateringer i dagene fremover. Utfordringen ved et skuffende Q3 er at det samtidig kan bety at forventninger for hele året ryker. Vi vet av naturlige grunner ikke hvilke selskap som de neste dagene kan føle behov for å komme ut med resultatvarsel, men det vi vet er hvilke selskap som har invitert til kapitalmarkedsdag i løpet av uken. Felles for disse arrangementene er at ledelsen, i motsetning til ved en oppdatering av den kortsiktige resultatutviklingen, heller vil presentere mer langsiktige planer, muligheter og ambisjoner for selskapet i årene fremover.

Finske Kone valgte torsdag forrige uke en uvanlig variant ved allerede en uke før selskapet fredag denne uken avholder kapitalmarkedsdag å sende ut en oppdatering av utsiktene for 2024 og samtidig lansere mål for perioden fram til 2027. Kursen falt i første omgang med rundt 4 % og den endte før helgen på EUR 48.50 pr. aksje. Vi har en holdanbefaling på Kone med et kursmål på EUR 50 pr. aksje.

Øvrige nordiske selskap som har invitert investorer og andre interessenter til en gjennomgang denne uken er Epiroc, Mowi, Wallenius Wilhelmsen, Nordic Semiconductor og Telia. Først ute er Epiroc i morgen. Med en årlig omsetning på over SEK 60 mrd. er selskapet ledende innen bore- og graveverktøy til gruveindustrien og entreprenører. Vi venter imidlertid at dette blir en gjennomgang av selskapets virksomheter og at presentasjonen i mindre grad vil påvirke aksjekursen på helt kort sikt. Epiroc stengte fredag på SEK 196 pr. aksje og vi har en holdanbefaling med et kursmål på SEK 205 pr. aksje.

Mowi følger deretter opp med en kapitalmarkedsdag onsdag og torsdag. Her venter vi at fokus vil være på vekstambisjonene utover 2026, vurderingene rundt forskjellige teknologier for håndtering av biologiske utfordringer og muligens videre planer for virksomheten i Canada. Mowi stengte fredag på NOK 185.50 pr. aksje og vi har en kjøpsanbefaling med et kursmål på NOK 235 pr. aksje.       

Merk: Rapporten baserer seg på kilder som vurderes som pålitelige, men DNB Markets garanterer ikke at informasjonen er presis eller fullstendig. Uttalelser i rapporten reflekterer DNB Markets’ oppfatning på det tidspunkt rapporten ble utarbeidet, og DNB Markets forbeholder seg retten til å endre oppfatning uten varsel. Rapporten skal ikke oppfattes som et tilbud om å kjøpe eller selge finansielle instrumenter eller som en personlig anbefaling om investeringsstrategi. DNB Markets påtar seg ikke noe ansvar, verken for direkte eller indirekte tap, som følge av at rapporten legges til grunn for investeringsbeslutninger. For informasjon om publiserte investeringsanbefalinger og potensielle interessekonflikter i henhold til Market Abuse Regulation (MAR), vennligst se dnb.no/disclaimer/MAR. For komplett disclaimer knyttet til denne nyhetssaken se «rapporter og analyser på DNB Nyheter» på dnb.no/disclaimer.