Aksjetips:
Forventer at inntjening vil komme ned.
I Elkem venter vi at inntjeningen vil komme ned fra 2022 til 2023.
Vi har en estimert EBITDA både for inneværende år og 2024 rundt 10 % under konsensus i markedet. Samtidig venter vi imidlertid at Q4-rapporten, som legges fram 8. februar, vil reflektere fortsatt høye priser og gi grunnlag for utbytte på NOK 6.20 pr. aksje. Kursen stengte i går på NOK 34.14 pr. aksje. Direkteavkastningen ser dermed attraktiv ut.
Vi har tatt kursmålet i Elkem ned fra NOK 40 til NOK 35 pr. aksje og redusert anbefalingen fra Kjøp til Hold.
Merk: Å kjøpe og selge aksjer innebærer høy risiko fordi verdien i verdipapirer vil svinge med tilbud og etterspørsel. Historisk avkastning i aksjemarkedet er aldri noen garanti for framtidig avkastning. Framtidig avkastning vil blant annet avhenge av markedsutvikling, aksjeselskapets utvikling, din egen dyktighet, kostnader for kjøp og salg, samt skattemessige forhold.
Innholdet i denne artikkelen er verken ment som investeringsråd eller anbefalinger. Har du noen spørsmål om investeringer, bør du kontakte en finansrådgiver som kjenner deg og din situasjon.