Vanskelig leiemarked for studenter
Det meldes om kø på visningene. Da kan en bolig-CV være det du trenger for å vinne utleiers gunst.
Det sier forbrukerøkonom i DNB, Silje Sandmæl, med henvisning til Finn Eiendom som melder at det er stadig økende trafikk på bolig til leie-segmentet på markedsplassen.
Finn Eiendom sendte tidlig i juli ut en pressemelding hvor det fremgikk at trafikktallene så langt i år hadde økt med 5 prosent sammenlignet med samme periode i fjor – og at prisene hadde steget voldsomt det siste året, særlig i de store byene.
I Oslo, hvor leieprisen har steget med nesten 12 prosent fra i fjor, betyr det en økning i leiekostnader på 1.950 kroner i måneden. Tendensen skal være den samme i Bergen, Stavanger og Trondheim.
Ifølge Finn ligger gjennomsnittlig husleie for en hybel i Oslo på rundt 11.400 kroner, mens en leilighet i Bergen ligger på rundt 8.000 kroner.
– Både leiligheter, hybler og bofellesskap har økt i pris, og leiligheter opplever den høyeste prisøkningen fra i fjor. I tillegg er tilbudet lavere, og det påvirker prisutviklingen, sa Jørgen Hellestveit, boligekspert og leder for FINN eiendom, i pressemeldingen.
Tidlig i august meldt Finn Eiendom til NTB at denne tendensen har holdt seg i hele juli. Gjennomsnittsprisen for leie av en hybel i Oslo har økt med 14 prosent sammenlignet med juli i fjor, og i Stavanger har den økt med nesten 16 prosent. For en leilighet i Oslo må du ut med 10 prosent mer enn i fjor, og i Stavanger er det blitt 11 prosent dyrere.
– Dette har ført til et veldig tøft leiemarked, som gjør det vanskelig for mange å finne seg et sted å bo. Dette gjelder særlig studenter som bare for et par uker siden fikk vite hvor de har fått studieplass, sa Hellestveit til NTB.
På den positive siden kunne han imidlertid legge til at de hadde sett 13 prosent økning i antall leieboliger lagt ut i markedet i juli.
– Dette er veldig godt tegn. Likevel er det fortsatt et rekordlavt antall leieboliger ute på markedsplassen i dag (ca. 10.000 per dags dato). Dette er 14 prosent færre enn på samme tid i fjor, og tyder på at de som legger ut en annonse får leid ut svært fort, mener han.
Finn Eiendom har også fått tilbakemeldinger om at utleiere har fått svært mange henvendelser på annonsene sine. Det tyder på at det er stor kamp om utleieboligene nå. En utleier i Oslo hadde i sommer 50 personer på visning.
Forbrukerøkonom Silje Sandmæl er tydelig på at det på visninger med mye folk er viktig å bli lagt merke til.
– Det være vanskelig å skille seg ut i mengden. Derfor bør du lage deg en bolig-CV. Den kan være det du trenger for å vinne utleiers gunst, sier hun.
Det er viktig å gi et godt førsteinntrykk når du er på visning, men med mange innom kan du fort bli glemt. Slik du gjerne skriver en god CV for å kapre drømmejobben, kan en CV være minst like nyttig når du skal leie bolig, mener hun.
– En bolig-CV bør inneholde navn, alder, kontaktinformasjon, hva du studerer og eventuelt jobber med og hvor mye du har i inntekt. Skriv gjerne også et par setninger om hva du driver med på fritiden for å gi et inntrykk av personligheten din. Ved å legge ved et bilde av deg selv blir det lettere for utleier å huske deg fra visningen.
Og har du referanser kan disse være til god hjelp i boligjakten.
– Referanser kan være arbeidsgiver, eller en du har leid av tidligere. Husk å alltid spørre vedkommende om lov før du setter de opp på listen, sier forbrukerøkonomen.
Ring gjerne dagen etter for å vise interesse
En god bolig-CV bør gi utleier et inntrykk av at du er til å stole på, både når det gjelder betaling av husleie og behandling av boligen.
– Etter at du har vært på en visning er det lurt å følge opp! Ring gjerne dagen etter for å vise interesse og for å forsikre deg om at utleier har lest gjennom din bolig-CV, sier Sandmæl.